logo

Vinyl Dalgıç Pompa Borusu

Vinyl Dalgıç Pompa Borusu;
Vinyl U-PVC Kolon Boruları özel olarak formüle edilmiş yüksek moleküler düzenlemeli yüksek çekme mukavemeti ve yüksek darbe dayanımı olan son teknoloji ürünü kendinden dişli ve kendinden contalı borulardır.
Vinyl Kolon Boruları geleneksel olarak Sondaj sektöründe galvaniz ve çelik boruların yerine 1” çaptan 4” çapa kadar dalgıç pompalarda kullanılmak üzere üretilmektedir.
Teknik Detaylar;

BI-Axial Moleküler Düzenleme:

Vinyl, ekstrüzyon sırasında çift akslı bir üretim tekniği geliştirilmiştir. Bu yöntem boruların yüksek çekme mukavemeti ve darbe dayanımına sahip olmasına sağlar.  Bu moleküler düzenleme tekniği yalnızca Vinyl’in  Ar-GE çalışmalarının ürünüdür.

Kalın & İnce Konstrüksiyonu:

Vinyl benzersiz innovatif teknik, boruların diş açılan uçlarında kaldırılan talaş miktarının mukavemetini telafi etmek üzere geliştirilmiştir. Diş açma işleminden sonra kalan boru kalınlığı, borunun tüm boyundaki kalınlıkla aynıdır. Dolayısı ile diş bölgelerinde mukavemet eksilmesi olmaz.

Özel Formulasyon:

Vinyl yüksek çekme ve darbe dayanımlı borularının özel hammadde formülasyonu ile hem iç nominal yüksek basınca mukavemet gösterir, hem de kolon borusunun ve pompanın kendi ağırlığını eksenel olarak taşımaya mukavemet gösterir. Özel formulasyon dişlerin kırılganlaşmasına ve çapak engel olarak, ömrü boyunca birden fazla kez güvenli olarak montaj ve demontaj işlemleri yapılmasına olağan sağlar. Bu amaçla özel bir hammadde kompozisyonu kullanılmaktadır.

Kare Kesitli Dişler:

Boruların eklenmesi, yüksek sürtünmeli diş yapısı ile pompanın devreye girme ve çıkmasıyla sürekli oluşan ileri geri açma & kapama yönlü torkların kayma ve gevşemeye sebep olmasını engelleyecek şekilde tasarlanmıştır. Dişler CNC üretim tekniği ile hep aynı ölçü toleransında %100 doğrulukla üretilip kontrol edilmektedir.
Conta:
Borunun hem içli dişli olan manşon tarafında hem dış dişli olan düz tarafında bulunan silikon contalar yıllarca %100 sızdırmazlık sağlar.
Vinyl U-Pvc Boruların Avantajı Nedir?

Vinyl boru hafif olup ağırlığına oranla çok daha fazla yük taşır.
Vinyl boru Uzun dönem gerilme direncine sahiptir.
Vinyl boru Sürtünme katsayısı düşüktür.
Vinyl boru Yüksek darbe mukavemetine haizdir.
Vinyl boru Birleşme yerleri su sızdırmaz.
Vinyl boru Esnektir

VINYL BORULARI SUYUN KALİTESİNE VE MİKTARTINA ETKİSİ NEDİR?

Miktar:

Uzun yıllar süren mühendislik bilgisi ve tecrübesi ile düşük sürtünme katsayısına sahip PVC ve u PVC boru dizayn ederek Çelik ve Polietilen borulara nispeten daha yüksek akış hızına ulaşmıştır.

Kalite:

Vinyl boruları saf yüksek sınıf PVC hammaddesinden imal edilmektedir. Çıplak gözle test: Kaliteli u PVC boruyu anlamanın en iyi yolu ne kadar şeffaf olduğunu gözlemlemektir. Vinyl borularının içinden ciddi oranda güneş ışığının geçtiğini göreceksiniz. Bu gözlem kullanılan hammaddesinin saf olduğunu ve doğru oranda katkı malzemesi ile imal edildiğini gösterir.

UPVC BORULARIN MUKAVEMETİ ÇELİK BORULAR İLE KIYASLANABİLİR Mİ?

u-PVC özgül ağırlığı 1.40gr/cm3 civarında iken çeliğin özgül ağırlığı 8.00 gr/cm3 civarındadır. u-PVC borunun et kalınlığı aynı çaptaki çelik yada duktil boru et kalınlığına kıyasla daha fazla olmasına rağmen çok daha hafiftir.

Bu sebeple, u-PVC borular mükemmel bir ağırlık mukavemet oranına sahiptir. Hafif olmasına rağmen boruların emniyeti ve ömründe kesinlikle bir azalma yoktur.

Taşınması kolay olduğu için iş gücünden tasarruf sağlar. 4” çap ve 3 metre boru bir kiş tarafından kolaylıkla taşınabilmesine rağmen aynı çapta çelik borunun taşınması için 2-3 kişi gerekir.

KOLON BORULARI KUYUDA TAM SONDAJLAMA, MUHAFAZA İSTER Mİ?

Kolon boruları tam sondajı yapılmış ya da yaygın kayalık olmayan arazideki açılmış kuyularda en iyi sonucu verir. Kayalık zeminde pompanın zarar görmemesi için ya tam sondajı sağlanmalıdır ya da kuyu biraz daha geniş açılmalıdır.

Alüvyonlu ve kumlu arazilerde kuyu çökmesi sıklıkla yaşanmaktadır. Sondaj boruları ile bu sorunun üstesinden gelinmektedir. Kuyu açılırken de gereken özen gösterilmelidir. Kuyu dikey olmalı ve eğrilikler olmamalıdır.

POMPANIN ÇAPINA GÖRE KUYU GENİŞLİĞİ NASIL OLMALIDIR?

Sondaj borusunun kullanılmadığı ve kuyuda kayaların sıkça olduğu durumlarda kuyu genişliği boru çapından en az 2” geniş olmalıdır. Bu pompanın gevşek kayalar arasında sıkışmasına engel olmak için gerekir. Sondaj borusunun kullanıldığı durumlarda sondaj iç çapı ile pompa dış çapı arasında en az ½” fark olmalıdır.

BORULARIN ET KALINLIKLARI ARASINDA NİYE FARKLILIKLAR VARDIR?

Boru et kalınlığı ;- pompanın ağırlığı, su kolonunun ağırlığı ve pompa basıncı dikkate alınarak dizayn edilmiştir. Boru uçları diş açıldığı için daha kalın üretilmektedir. Böylelikle, et kalınlığı borunun bütününde sağlanmakta ve aynı mukavemeti sağlamaktadır.

BAŞKA METAL ADAPTÖRLER KULLANILABİLİR Mİ?

Vinyl markalı adaptörler laboratuvarlarında birçok kontrolden geçerek (a) sertlik değerleri (b) kalıp kalitesi (c) dolgu delikleri ve diğer kalıp hataları (d) et kalınlığı € dişlerin hassas doğrulukları gözlenmektedir.

Dolayısı ile sadece Vinyl’den Vinyl markalı aksesuarların kullanılması tavsiye edilir.

POMPA MUHAFAZALARININ AMACI NEDİR?

Çok kum pompalanan bölgelerde veya arızalı dengesiz pompa fittingleri vibrasyona sebep olarak adaptör ağzından, çelik de olsa kolon borusunun kırılmasına sebep olabilir. Pompa korumaları bu tip bölgelerde kullanılır ve kolon borusu kırılmalarında pompalar kolaylıkla çıkarılır.

Dolayısıyla pompa muhafaza kullanılmasını öneririz.

PVC BORU ELEKTİRİK KABLOSU OLARAK KULLANILIR MI?

Hafifliğin yanı sıra mükemmel bir yalıtkan olup iç yüzeyi pürüzsüzdür elektrik kullanımı için idealdir.

PVC KOLON BORUSU YANICI MIDIR?

PVC kolon borusu yanıcı özelliği yoktur, kesinlikle parlamaz. Alev kaynağı çekildiğinde yanmaz tam aksine kendiliğinden söner.

dalgıç pompa, dalgıç pompa servisi, dalgıç pompa hizmeti, su sondajı, kuyu kurtarma, kuyu temizliği, iistanbul dalgıç pompa, istanbul dalgıç pompa servisi
Copyright © 2017 - dalgicpompaservisi.com - Tüm Hakları Saklıdır.
dalgıç pompa, dalgıç pompa servisi, dalgıç pompa hizmeti, su sondajı, kuyu kurtarma, kuyu temizliği, iistanbul dalgıç pompa, istanbul dalgıç pompa servisi